An affordable alternative to private music lessons, group music lessons are a great way to learn an instrument in a supportive, enjoyable atmosphere. With the guidance of the group's well-educated instructor, you will receive the knowledge you will need in order to reach your musical goals and really enjoy playing your instrument.

Group Classes


Once Per Week for 4 Weeks: Mondays at 7pm

For eager beginners to learn the basics of guitar to start making music immediately! By providing several levels of chords to choose from (one finger super simple chord, three finger easy chords and full chords) this class is designed to be taken for up to 6 months, while still catering to the absolute beginner. Classes include personal attention from an expert instructor and worksheets to make following along very easy.

Cost: $ 60.00
Once Per Week for 4 Weeks: Tuesdays at 7pm
Switching to Wednesdays at 6pm starting in September

This relaxed group class is designed to get absolute beginners started on playing songs within the first lesson! You will learn basic chords, reading tablature, technique, arpeggios, strumming patterns, and some simple, familiar songs all while gaining the confidence to play with your friends and family at home.

Cost: $ 60.00
Once Per Week for 4 Weeks: Wednesdays at 6pm

This relaxed group class is designed to get absolute beginners started on playing songs within the first lesson! You will learn basic chords, reading tablature, technique, arpeggios, strumming patterns, and some simple, familiar songs all while gaining the confidence to play with your friends and family at home.

Cost: $ 60.00
Once Per Week for 4 Weeks: Wednesdays at 7pm

This secondary course varies month to month, allowing students to join freely as you wish. Every month a new song and technique are introduced and broken down into understandable sections. Students who wish to be challenged are encouraged to use new chord shapes, etc, while the novice players focus on the basic material. This allows students of all levels to play and learn together, as well as on their own.

Cost: $ 60.00